Kwas foliowy to bardzo ważna witamina, która powinna być odpowiednio dawkowana w czasie ciąży. Niestety, okazuje się, że jedynie połowa kobiet wie jak dbać o jej prawidłowe przyswajanie. Wiąże się to z wieloma przykrymi skutkami ubocznymi. Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny? Oto najważniejsze powody:

 • Po pierwsze kwas foliowy wpływa na prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Najważniejsze jest zażywanie kwasu już w pierwszych tygodniach ciąży, ponieważ właśnie wtedy zaczyna się rozwijać cewa nerwowa, z której w późniejszym czasie powstaje mózg i rdzeń nerwowy.

  Kwas foliowy jest zamienne nazywany ,,witaminą życia’’. Określenie to ma za zadanie uzmysłowić, że wpływa on właściwie na rozwój każdej komórki dziecka, jego wszystkich organów, kończyn i nerwów;

 • Niedobór kwasu foliowego jest bardzo niebezpieczny zarówno dla dziecka, ale i przyszłej mamy. Dziecko przykładowo można narazić na Zespół Downa lub rozszczep kręgosłupa. Błędy w kodzie genetycznym mogą mieć wręcz katastrofalny wpływ na rozwój mózgu, czy niepoprawny rozwój narzędzi wewnętrznych. Mamy, które nie zażywają odpowiednio dużo kwasu foliowego mogą w późniejszym czasie zmagać się z anemią megaloblastyczną.

  Oprócz tego zwiększa się ryzyko zawału serca, miażdżycy, stałego zmęczenia, a nawet częściową utratę pamięci;

 • Witamina życia ma szczególne znaczenie w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Aby mieć stuprocentową pewność, że dostarczymy maluchowi odpowiednią dawkę, lekarze zalecają zażywanie kwasu nawet trzy miesiące przez planowanym zajściem w ciąże. Dawkowanie kwasu przepisuje specjalista. Szczególnie większe dawki zalecane są kobietom, które urodziły już dzieci z wadą, której powodem był właśnie niedobór kwasu foliowego. Inaczej także dawkuje się witaminę w momencie przyjmowania innych leków, np.

  na padaczkę;

 • Warto wspomnieć, że kwas foliowy to niewielka inwestycja, ale wielkie skutki. Z reguły jest zalecane spożywanie jeden tabletki na dobę, a w opakowaniu jest ich 30, 60 lub 90. Koszt jednego opakowania, czyli kuracji miesięcznej waha się w okolicach od 3-50 zł. Niektóre warianty kwasu foliowego są wzbogacone innymi minerałami, dlatego też są droższe;
 • W samym pożywieniu także znajdziemy kwas foliowy. Należy jednak pamiętać, że z tych źródeł wchłania się on tylko w połowie.

  Dlatego też dobrze jest, aby nie rezygnować z produktów bogatych w tą witaminę, ale równocześnie nie zapominać o jej dodatkowej suplementacji.

.