Nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko rozwinięcia się choroby nadciśnieniowej. Nadużywanie napojów wysokoprocentowych może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, którego następstwem są: stany zamroczenia, niedowład, padaczka, zaburzenia przytomności, porażenie nerwów ocznych. Po bezpośrednim wypiciu niewielkiej dawki alkoholu ciśnienie podwyższa się, a następnie obniża.

Po długotrwałym spożywaniu alkoholu podwyższone ciśnienie utrzymuje się nawet przez kilka dni. Są to idealne warunki dla choroby nadciśnieniowej. Jeżeli jesteś otyły, źle się odżywiasz, prowadzisz nieregularny tryb życia, palisz papierosy, często się stresujesz, masz cukrzycę lub chorujesz na nerki jesteś szczególnie narażony na chorobę nadciśnieniową.

Osoby starsze, które nadużywają alkoholu, a zarazem chorują na miażdżycę i nadciśnienie, swoim uzależnieniem mogą doprowadzić do pęknięcia ściany tętnicy. Jeżeli pęknie tętnica w mózgu możliwe są udary i porażenia. Jeżeli alkoholik przeżyje pęknięcie tętnicy, to niestety zazwyczaj zostaje inwalidą.