Wiele firm produkujących kasy fiskalne dla ułatwienia swoim klientom wyboru odpowiedniego urządzenia fiskalnego wprowadza umowny ich podział. Najczęściej stosowany jest podział na kasy fiskalne oraz drukarki fiskalne. Takie zróżnicowanie jest efektem wzięcia pod uwagę oferty zgodnie z najbardziej typowymi oraz najczęstszymi zastosowaniami.

Kasy fiskalne to przede wszystkim kasy mobilne, małe, średnie oraz systemowe. Z kolei wśród drukarek fiskalnych znaleźć można drukarki sklepowe, przenośne oraz apteczne. Ich cechy wyróżniające wyglądają następująco: · Kasy mobilne – używane są do pracy bezprzewodowej przede wszystkim w terenie · Kasy małe – wykorzystywane w niewielkich sklepach i firmach usługowych do pracy stacjonarnej · Kasy średnie – wykorzystuje się je w takich placówkach, w których natężenie ruchu klientów jest dość duże · Kasy systemowe – ich wielofunkcyjność wykorzystać można w pełni w sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie przewija się codziennie duża ilość osób.

Są to urządzenia, które pozwalają stworzyć system kasowy o elastycznym podłożu · Drukarki fiskalne przenośne – pozwalają na realizację usług i handel bezpośrednio u klienta · Drukarki sklepowe – są to urządzenia do pracy w punktach usługowych, handlowych i usługowo-handlowych o dużym natężeniu ruchu, takich jak hotele, supermarkety, czy gastronomia · Drukarki apteczne – to urządzenia typowo dedykowane aptekom.