Na kartach historii pojawia się kilka polskich, znaczących nazwisk identyfikujących wielkich podróżników. Zatrzymując się, choć na chwilę przy temacie Polaków podróżujących i odkrywających świat zazwyczaj mamy na myśli osoby już nieżyjące, myślimy, że tylko one tworzą historię. A historia dzieje się także na naszych oczach. Przykładem może być polski dziennikarz, podróżnik, eksplorator Jacek Pałkiewicz.

Osoba bardzo szanowana w kręgu ludzi zajmujących się geografią. Na swoim koncie ma mnóstwo wypraw do najróżniejszych zakątków ziemi. Poczynając od Syberii po przez Saharę, Birmę czy Borneo. Prowadzone przez niego ekspedycje przemierzały rozliczne rzeki, poznając jej koryto a także jej nadbrzeżne okolice.

Jangcy, Orinoko, Mekong, jednak najważniejszą wyprawą była penetracja Amazonki w roku 1996. Właśnie ta wyprawa pozwoliła na odkrycie źródła tejże rzeki. To wielkie odkrycie zostało uznane przez Towarzystwo Geograficzne w Limie. „Tu rodzi się Amazonka, największa rzeka świata.

Ustaliła to w 1996 r. naukowa, polsko-włosko-rosyjsko-peruwiańska wyprawa kierowana przez Jacka Pałkiewicza” te jakże piękne i znaczące słowa widnieją na obelisku postawionym u jej źródła.