Wypoczynek nad jeziorem poza niewątpliwymi atutami, posiada też sporo mankamentów. Wiele z nich jednak przekuć można w sukces i odwrócić na korzyść.

Bywają jednak i takie wady, których nie da się przeskoczyć, czy przejść obok nich obojętnie, a mimo to rokrocznie jeziora i możliwość wypoczynku nad wodą przyciągają mnóstwo zapalonych zwolenników tej formy spędzenia urlopu. Do najczęściej wymienianych przez urlopowiczów minusów pobytu nad jeziorem należy zaliczyć: – komary – tłumy – nadużywanie przez plażowiczów alkoholu – zanieczyszczenia – utonięcia Choć komary to prawdziwa plaga nie tylko na Mazurach, istnieją sposoby na to, by skutecznie poradzić sobie z tymi złośliwymi żyjątkami.

Dlatego, jeśli zaopatrzyć się w odpowiedni preparat, komary to nie problem. Tłumy nad wodą mogą skutecznie zniechęcić osoby poszukujące ciszy i spokoju.

Na szczęście poza jeziorami dosłownie obleganymi, znaleźć można miejsca ustronne i ciche, gdzie spędzić można przyjemnie czas nieomal w odosobnieniu. Wraz ze wspomnianymi tłumami pojawia się często problem nadużywania na plaży alkoholu oraz pozostawiania przez turystów stert śmieci na plaży.

Jeśli jednak odpowiednio zadbamy o nasze otoczenie i interweniować będziemy na widok plażowicza, który wyrzuca na plaży puszki, butelki, czy niedopałki, czy też wezwiemy odpowiednie służby do podjęcia odpowiedniej interwencji, wówczas z pewnością zacznie zmieniać się ludzka świadomość. Często nadużywaniu alkoholu towarzyszy też problem utonięć, których moglibyśmy uniknąć w przypadku mniejszej brawury oraz większej trzeźwości umysłu.