Wzgórze Kapitolińskie to kolejna część Waszyngtonu związana ściśle z amerykańską państwowością. Tam bowiem mieści się kompleks, który powstał z inicjatywy Jerzego Waszyngtona, twórcy niepodległych Stanów Zjednoczonych.

Kopułę rotundy Kapitolu zdobi wielki fresk stanowiący dziękczynienie oraz apoteozę słynnego męża stanu. Co ciekawe, zanim powstała aktualna siedziba Izby Reprezentantów oraz Senatu, amerykański Kongres obradował na przestrzeni lat w bardzo różnych miejscach.

Do dziś w wielu miastach USA budynki administracji nawiązują wyglądem do Kapitolu. Dla miłośników architektury ciekawa będzie informacja, że gmach został wybudowany w stylu neoklasycznym i stanowi dziś jedną z jego globalnych pereł.

Niezmiennie od XIX wieku Kapitol pełni funkcje polityczne i administracyjne. To tam obradują obie izby Kongresu, na które we wrześniu 2001 roku padł blady strach.

Przypuszcza się bowiem, że właśnie w Kapitol miał uderzyć ostatni z porwanych przez terrorystów samolotów. Pamiętny Lot 93 zakończył się katastrofą w Pensylwanii, ponieważ pasażerowie i załoga podjęli walkę z porywaczami.